FIREWALL

Firewall (Güvenlik Duvarı) Nedir?

Temel olarak Firewall; bilgisayarınızı, tabletinizi veya akıllı telefonunuzu internette yer alan veri tabanlı zararlı yazılım tehlikelerine karşı koruyan bir kalkandır. Siber alanda veriler bilgisayarlar, sunucular ve router’lar arasında gezinir. Firewall ise bu veriyi kontrol ederek güvenli olup olmadığını tespit eder ve güvenli olmayanlara karşı sizi korur.


Firewall , İzinsiz Uzaktan Erişime Karşı Sizi Korur

Başınıza gelebilecek en korkutucu senaryolardan biri, izniniz olmadan bilgisayarınızın bir başkasının kontrole geçmesidir herhalde. Ancak doğru ayarlanmış bir firewall ve güvenlik güncellemeleri tam olan modern bir işletim sistemi kullanarak bilgisayarınızın bir başkası tarafından uzaktan erişebilme tehlikesini ortadan kaldırabilirsiniz.

Bu arada tabii ki yüklediğiniz işletim sisteminin orijinal olması da önemli. Çünkü Torrent üzerinden indirilen birçok işletim sisteminin içerisinde trojan, keylogger ve farklı zararlı yazılımlar entegre ediliyor. Böyle bir işletim sistemini kurduktan sonra firewall kullanmanız dahi sizi güvende tutmayacaktır.
 
İstenmeyen İçerikleri Barındıran Mesajlar Engellenir
İnternette insanları yanıltarak zararlı yazılımları sistemlere entegre etmek isteyen insanlarla dolu. Firewall kullanmadığınızda size masum bir mesaj gibi görünen bağlantıya tıklayabilir ve bir anlık dalgınlığınız yüzünden bilgisayarınızın veya dosyalarınızın zarar görmesine sebep olabilirsiniz.

Yine iyi bir firewall yazılımı ile bu sorunun önüne geçmek mümkün. Çünkü yazılım, size gösterilmek istenen mesajın zararlı olduğunu algılar ve daha en baştan onu engelleyerek sizi korur.
 

Uygunsuz İçerikleri Engelleyin
Yazımızın bu bölümüne kadar Firewall ile karşı koyabileceğiniz zararlı yazılımlardan bahsettik. Ancak Firewall sadece bununla sınırlı değil, zararlı olmasalar dahi Firewall ile kendi istediğinizle her websitesini veya bir türü yasaklayabilirsiniz.

Tescom Telekom Fortinet Firewall Çözümleri ile her türlü tehlike ve tuzaklardan korunur ve güvenlik sistemlerinizi yönetebilirsiniz.
Paylaş